Ana içeriğe atla

Iot MQTT Temp Test Client

mqtt

Mosquitto MQTT broker testi için eklediğimiz temp test client i websocket ile alıcı yani yayına abone olan (subscriber) konumundadır. MQTT hakkında bilgi sahibi değil
iseniz MQTT NEDİR? makalesini okumalısınız.

MQTT broker iothook serverlarında çalışmaktadır. MQTT kurulum için ilgili döküman okunmalıdır. MQTT yi kişisel bilgisayarınıza, iş yerinize ve bulut ortamında bulunan Windows, Mac OS veya Linux işletim sistemine sahip herhangi bir bilgisayara kurabilirsiniz. Sisteminizde broker bulundurmak istemiyorsanız MQTT Client yazılımını kurmalısınız. Mosquitto client ini Ubuntu sistemlerine 
sudo apt-get install mosquitto-clients
komutu ile kurunuz.
Client kurulduktan sonra mesaj göndermek veya almak için iothook un MQTT Test Client ini açınız. Bu ekranda basit bir termometre görülmektedir. Termometre web sayfası üzerinden websoket aracılığıyla broker ile haberleşir. Termometre brokera gelen 'temp/random' başlığını (topik) dinler. Bunu başlığa üye olarak abone (subscriber) ile gerçekleştirir. İnternetten açık kaynak ve test için üretilmiş diğer websoket yazılımlarına ulaşabilirsiniz.

Mesaj Yayınlama:

MQTT Broker a mesaj yayınlamak için 'mosquitto_pub' komutu kullanılır. Bilgisayarınızın terminal ekranını (windows için cmd) açarak 'mosquitto_pub' komutunu verdiğinizde size eksik işlem yaptığınızı ve nasıl yapacağını anlatan yardım sayfası görüntülenir. Sisteminizde mosquitto client kurulu değil ise bu komut zaten sistem tarafından tanınmayacaktır.
➜  Documents mosquitto_pub
Error: Both topic and message must be supplied.
mosquitto_pub is a simple mqtt client that will publish a message on a single topic and exit.
mosquitto_pub version 1.4.10 running on libmosquitto 1.4.10.
Usage: mosquitto_pub [-h host] [-k keepalive] [-p port] [-q qos] [-r] {-f file | -l | -n | -m
message} -t topic

Iot MQTT Temp Test Client ına mesaj yayınlamak için;
mosquitto_pub -h iothook.com -p 1883 -t "temp/random" -m "6" -u pub_user -P iothook_pub_user 
komutu çalıştırılmalıdır.
Şimdi bu komutun açıklamasını yapmak istiyorum.

Bu blogdaki popüler yayınlar

IoThook [iot] ile Raspberry Pi bağlantısı

IoThook ve IoT Nedir?
IoT Nedir?
Nesnelerin İnterneti IoT (internet of things) kavramı için geliştirilmiş olan IoThook u tanımaya başlamadan önce IoT yi anlamak gereklidir. Bunun için önce iot kavramını açıklayacağım.

Teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediğine hepimiz şahitlik ediyoruz. Gün geçmiyor ki yeni bir şey görelim, öğrenelim, duyalım. Teknoloji araştırmaları ilk olarak uzay  sanayisinde ikinci olarak savunma sanayinde ve üçüncü olarak endüstriyel uygulamalarda karşımıza çıkmaktadır.  

Android Things Nedir?

Android Things Nedir?
Android Things Google firmasının iot ekosistemi için geliştirmiş olduğu işletim sistemidir. Android Things ile IoT ekosisteminde bende varım diyen Google şu an basit ve güçlü adımlarla

IoT - Internet of Things Nedir?

_ __ __ __ (_)___ / /_/ /_ ____ ____ / /__ / / __ \/ __/ __ \/ __ \/ __ \/ //_/ / / /_/ / /_/ / / / /_/ / /_/ / ,< /_/\____/\__/_/ /_/\____/\____/_/|_|IoT - Internet of Things IoTHook - Nesnelerin İnterneti - Internet of Things Iot Web Servisi Nedir?
İnternetin yaygınlaşması Nesnelerin İnterneti (IOT) alanında