Ana içeriğe atla

Raspberry pi 3 e IoT dashboard kurulumu


Raspberry pi mini bilgisayarımızı iot cihazı olarak kullanabileceğimizi biliyorsunuz. Peki bir iot sistem kodlamak ne kadar zaman alır. Peki kodlamaya başlamadan hazır bir sistem bulunabilir mi? Cevap evet. IoT cihazları için geliştirilmiş bir çok açık kaynak proje vardır. Google ve Github üzerindeki kısa bir arama ile bir çok projeye ulaşılabilir.


Ben size Github üzerinde bulunan https://github.com/electrocoder/iotdashboard projesini Raspberry pi ye nasıl kurulup çalıştırılacağını anlatacağım. IoTdashboard yazılımı Python programlama dili ve Django web framework ile geliştirilmiştir.

Yapılacaklar sırası ile şöyledir;


 1. Raspberry pi ye ssh terminal ile bağlanılır veya Raspberry pi ye ekran ve klavye var ise terminal ekranı açılır.
  ssh pi@raspberrypi_ip
 2. https://github.com/electrocoder/iotdashboard adresindeki proje indirilir.
  git clone https://github.com/electrocoder/iotdashboard
 3. iotdashboard klasörü üçerisine girilir. cd iotdashboard
 4. pip ile gerekli kütüphanelerin kurulumu yapılır.
  pip install -r requirements.txt
 5. python ile django server çalıştırılır. python manage.py runserver
 6. iotdashboard yazılımına başka bir cihazdan örneğin android cep telefonu, arduino veya diğer bir raspberry pi üzerinden erişim sağlayabilmek için
  python manage.py runserver 0.0.0.0:8000
  komutu verilir.
 7. Diğer bilgisayarımızın tarayıcısı açarak raspberry pi nin ip adresi ve port numarası ile dashboard a giriş yapılır. Örneğin:
  http://raspberry_pi_ip:8000
  veya
  http://192.168.1.201:8000
Kurulum için birde video hazırlamaya çalıştım. Buradan izleyebilirsiniz.İyi kodlamalar.

Bu blogdaki popüler yayınlar

IoThook [iot] ile Raspberry Pi bağlantısı

IoThook ve IoT Nedir?
IoT Nedir?
Nesnelerin İnterneti IoT (internet of things) kavramı için geliştirilmiş olan IoThook u tanımaya başlamadan önce IoT yi anlamak gereklidir. Bunun için önce iot kavramını açıklayacağım.

Teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediğine hepimiz şahitlik ediyoruz. Gün geçmiyor ki yeni bir şey görelim, öğrenelim, duyalım. Teknoloji araştırmaları ilk olarak uzay  sanayisinde ikinci olarak savunma sanayinde ve üçüncü olarak endüstriyel uygulamalarda karşımıza çıkmaktadır.  

Android Things Nedir?

Android Things Nedir?
Android Things Google firmasının iot ekosistemi için geliştirmiş olduğu işletim sistemidir. Android Things ile IoT ekosisteminde bende varım diyen Google şu an basit ve güçlü adımlarla

IoT - Internet of Things Nedir?

_ __ __ __ (_)___ / /_/ /_ ____ ____ / /__ / / __ \/ __/ __ \/ __ \/ __ \/ //_/ / / /_/ / /_/ / / / /_/ / /_/ / ,< /_/\____/\__/_/ /_/\____/\____/_/|_|IoT - Internet of Things IoTHook - Nesnelerin İnterneti - Internet of Things Iot Web Servisi Nedir?
İnternetin yaygınlaşması Nesnelerin İnterneti (IOT) alanında