IoT - Internet of Things Nedir?

iot

  _    __ __        __ 
  (_)___ / /_/ /_ ____ ____ / /__
 / / __ \/ __/ __ \/ __ \/ __ \/ //_/
 / / /_/ / /_/ / / / /_/ / /_/ / ,<  
/_/\____/\__/_/ /_/\____/\____/_/|_|
IoT - Internet of Things
IoTHook - Nesnelerin İnterneti - Internet of Things
Iot Web Servisi Nedir?
İnternetin yaygınlaşması Nesnelerin İnterneti (IOT) alanında
büyük değişimlere sebep oldu. Teknolojik gelişmeler ve donanım maliyetlerinin ucuzlaması sebebiyle mobil platformlar oldukça popüler hale geldi. Donanım üreticilerinin maliyetleri ve boyutları düşürmesi sebebiyle son kullanıcılar tarafından donanımlara ulaşmak hızlı ve zahmetsiz bir hal almaya başladı. IoTHook gibi IOT servisleri bu ihtiyacı görüp web tabanlı IOT yazılımları üretmeye başladılar ancak Maker kendin yap hareketinin de hızla yayılması ile de hobi ve öğrenme amaçlı başlayan projeler ticari ürün olarak karşımıza çıkmaya başladı. 3D yazıcılar, uzaktan kumanda edilen çay kahve makineleri derken işin ucu nesnelerin interneti (Internet of Things) ne kadar vardı. Bu mantık gelecekte tüm nesnelerin her şeyin internet ile çalışacağı kurguyu üretti. Şu anki mevcut durumda sanayideki iş makinalarından, tarım alanına kadar ulaşan iot teknolojisi, günlük yaşamda kullandığımız ürünlere kadar ulaşmış durumda. İnternet ile kontrol ve kumanda edilebilen çamaşır makineleri, ev ısıtma-soğutma sistemleri, kahve makineleri, televizyon, radyo derken aklımıza gelen her türlü ürün hem sanayi hem de kişisel kullanımlarda internete bağlanmış ve bağlanıyor çalışmaları devam ediyor durumdadır.
IoTHook projesi internete bağlanan nesneler için bulut tabanlı yazılım servisidir. IotHook ile kahve makinanızı cep telefonu üzerinden kontrol edebilirsiniz. Burada önemli olan nesnenin internete bağlanabiliyor olmasıdır. Kullandığınız nesne şu an internete bağlı değil ise de gelecekte kesinlikle internet ile çalışacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz Maker hareketi evde kendin yap projeleri ile internetsiz bir ürünü Arduino veya Raspberry Pi gibi bir kontrol kartı ile internete bağlamayı ve kontrol etmeyi kolaylıkla Youtube videoları ve açık kaynak yazılımlar yardımı ile kendiniz yapabilirsiniz.
IoTHook Internet of Things projeleri için bulut tabanlı web servis hizmeti sunmaktadır. Kredi kartı eklemeden ücretsiz olarak kullanılabilen IoTHook 10 saniyede bir veri güncellemesine olanak sağlamaktadır.
IoTHook iot web servislerinin kullanımına ilişkin örnek dosyalar ve kodlar bu sayfada yayınlanır.
IoTHook ile kanal oluşturup cihazlarınızı internete bağlamak için iothook.com adresini ziyaret ediniz.
Yardım sayfasına ulaşmak için iot docs bölümüne bakabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski