Ana içeriğe atla

IOT ECHO API Server


ECHO Sunucusu Ne İşe Yarar?

    Iot cihazların geliştirilmesi sırasında sunucuya verilerin sağlıklı bir şekilde gidip gitmediğini test etmek için echo sunucuları kullanılır. Echo sunucularına gönderdiğiniz veri aynı şekilde iade edilir. Telit GSM modülü ile HTTP uygulaması geliştirdiğim sırada böyle bir sunucuya ihtiyaç duydum ve iothook a ekledim.

Echo sunucusunu kullanmak için 8 adet veri alanımız bulunuyor. Bu alanlar field_1 den başlar ve 8 kadar gider.

Echo sunucu adresi https://iothook.com/api/echo/ şeklindedir.

Iothook Echo sunucusuna gönderilen veriler kaydedilmemektedir!


ECHO Sunucu Testi Nasıl Yapılır?

    GET Metodu: Sunucuya hiçbir parametre göndermezseniz {"return":"get"} mesajı alırsınız. Döndürülen mesaj Json formatındadır.

https://iothook.com/api/echo/?field_1=5 şeklinde field_1 parametresi verirseniz  {"return":"get","field_1":"5"} mesajı alırsınız.

Field veri alanını 8 e kadar çoğaltmak mümkün. Örneğin yine https://iothook.com/api/echo/?field_1=5&field_2=10 parametrelerini gönderdiğinizde {"return":"get","field_1":"5","field_2":"10"} sonucunu alırsınız.

Dediğim gibi echo sunucusu ile çalışmanın ihtiyacı Telit GSM modül için kod yazarken ortaya çıktı. Aslında Telit' in bir eko sunucusu var. Telit echo sunucusuna modules.telit.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Telit den önce Postman ile deneme yaptığımda başarılı sonuçlar aldım ve sonrasında Telit ile çalıştırdım.    POST Metodu: Sunucuya hiçbir parametre göndermezseniz {"return":"post"} mesajı alırsınız. Döndürülen mesaj Json formatındadır.

https://iothook.com/api/echo/ adresine yaptığım POST metodu aşağıdaki gibidir.Postman Collection u buradan indirebilirsiniz.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

C# ile Json veri gönderme

. IoThook kullanıcısının kanal ve elementlerine veri gönderebilmesi için POST metodu ile JSON olarak değişkenlerin gönderilmesi gereklidir. CSharp örneğinde  using Newtonsoft.Json;  metodu kullanılmıştır. Bu kütüphaneyi indirmek için  http://www.newtonsoft.com/json  adresine gidiniz. Bu örneği  http://bit.ly/iot_csharp_post  Github sayfasından inceleyebilirsiniz. /* C# ile IoThook REST Api Testi Bu örnek ile CSharp ve JSON ile kullanıcının dataları POST metodu ile gönderme işlemi gerçekleştirilmiştir. 'autorization' ile kullanıcı adı ve parola değeri verilmelidir. Bu ornek IotHook servisine veri almak/gondermek icin baslangic seviyesinde testlerin yapilmasini amaclamaktadir. 29 Temmuz 2017 Sahin MERSIN Daha fazlasi icin http://www.iothook.com ve https://github.com/electrocoder/iotHook sitelerine gidiniz. Sorular ve destek talepleri icin https://github.com/electrocoder/iotHook/issues sayfasindan veya Meşe Bilişim den yardım alabilir

C# ile JSON veri alma

oThook kullanıcısının tüm kanallarına ait veriyi alabilmesi için GET metodu ile ‘?data=last’ değişkeninin gönderilmesi gereklidir. Aynı örnekdeki data değişkeninin alabileceği değerler: ?data=all : Kullanıcının tüm datalarını getir ?data=first : Kullanıcının ilk datasını getir ?data=last : Kullanıcının son datasını getir CSharp örneğinde  HttpWebRequest  metodu kullanılmıştır. Bu örneği  http://bit.ly/iot_csharp_get  Github sayfasından inceleyebilirsiniz. /* C# ile IoThook REST Api Testi Bu örnek ile CSharp ve Request metodu ile kullanıcının datalarının get metodu ile alınması gerçekleştirilmiştir. 'autorization' ile kullanıcı adı ve parola değeri verilmelidir. Bu ornek IotHook servisine veri almak/gondermek icin baslangic seviyesinde testlerin yapilmasini amaclamaktadir. 29 Temmuz 2017 Sahin MERSIN Daha fazlasi icin http://www.iothook.com ve https://github.com/electrocoder/iotHook sitelerine gidiniz. Sorular ve destek talepleri

Raspberry Pi 3 IP sabitleme, Static IP verme

Raspberry Pi 3 ün terminal ekranı açılır. work ssh pi@192.168.1.201 pi@192.168.1.201's password: The programs included with the Debian GNU/Linux system are free software; the exact distribution terms for each program are described in the individual files in /usr/share/doc/*/copyright. Debian GNU/Linux comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY, to the extent permitted by applicable law. Last login: Thu Aug 3 20:00:07 2017 pi@raspberrypi:~ $ sudo nano /etc/dhcpcd.conf ile ayar dosyası açılır ve aşağıdaki satırlar yapıştırılır veya yazılır. # kablolu bağlantı için - ethernet interface eth0 static ip_address=192.168.1.201/24 static routers=192.168.1.1 static domain_name_servers=192.168.1.1 # kablosuz bağlantı için - wifi interface wlan0 static ip_address=192.168.1.202/24 static routers=192.168.1.1 static domain_name_servers=192.168.1.1